گفتگو با تنها فوق تخصص نوزادان شرق استان کرمان

به مناسبت 26 آبان روز جهانی شکوفه های نارس 

 

موفقیت بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان پاستور بم در نجات جان نوزادان نارس چشمگیر است.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بم؛ دکتر عباس جهان آرا فوق تخصص نوزادان وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بم بمناسبت گرامیداشت روز جهانی نوزادان نارس گفت: 26 آبان ماه مصادف با 17 نوامبر به عنوان روز جهانی نوزادان نارس نامگذاری شده است که این موضوع اهمیت مشکلات این گروه از نوزادان و لزوم حمایت های جامعه جهت انجام مراقبت های لازم و درمان نوزادان نارس را نشان می دهد .
وی با بیان اینکه مشکلات نوزادان نارس بسیار زیاد است افزود: دوره کامل بارداری بین 37 تا 40 هفته می باشد و به نوزاد متولد شده قبل از هفته 37 بارداری نوزاد نارس گفته می شود و علل تولد زودهنگام نوزاد، معمولاٌ چند عامل باهم از جمله عوامل جنینی – جفتی – رحمی و مادری که مهمترین آنها بارداری چندقلو – مشکلات تنفسی – اختلال عملکرد جفتی و رحمی – فشارخون بالا – دیابت مادر – پارگی زودرس پرده های جنینی است .
دکتر جهان آرا اظهار داشت: همه اعضا تیم بهداشت و درمان باید سعی کنند از تولد نوزاد نارس جلوگیری شود چرا که تولد نوزاد نارس مشکلات بسیار زیادی برای خود نوزاد ، خانواده و جامعه به همراه دارد.
فوق تخصص نوزادان افزود: نارسی یکی از علل عمده مرگ نوزادان محسوب می شود و شمار زیادی از نجات یافتگان به دلیل برخی از مشکلات مانند مشکلات ریوی – خونریزی مغزی – مشکلات گوارشی – قلبی – چشمی و تغذیه ای نیازمند بستری طولانی مدت در بخشهای مراقبت ویژه نوزادان (NICU) می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: مراقبت های پس از ترخیص نوزادان شامل معاینات منظم و مرتب این نوزادان توسط فوق تخصص نوزادان از نظر معاینات قلب ، چشم ، مغز است .

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 1400 تاکنون در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بم تعداد 346نوزاد نارس متولد شده است افزود: باعث خوشحالی است که تعداد 323 مورد از این نوزادان در کمال صحت و سلامت ترخیص و تحویل خانواده شده است .

دکتر جهان آرا در ادامه از همکاری و تلاش های کلیه همکاران بهداشت و درمان ، پزشکان متخصص اطفال و پرستاران بخش نوزادان و NICU بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بم تقدیر و شکر کرد.

گفتی است دکتر جهان آرا و به عنوان تنها فوق تخصص نوزادان در شرق استان کرمان است که تمام توان و انرژی خود را جهت درمان این شکوفه های نارس به کار گرفته است.

 

٠٤:٢٨-چهارشنبه ٢٦ آبان ١٤٠٠ / شماره خبر: ٤١٦ / تعداد نمایش: 86

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج